Näringslivsutskottet
Version från den 3 december 2020 kl. 14.24 av Admin (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med ''''Näringslivsutskottet''' (NU) håller kontakten med företag som vill samarbeta med sektionen på ett eller annat sätt. De håller även i event så som lunchföreläsning...')
Näringslivsutskottet (NU) håller kontakten med företag som vill samarbeta med sektionen på ett eller annat sätt. De håller även i event så som lunchföreläsningar och studiebesök.
Utskottet består av en näringslivsansvarig och 6 stycken näringslivskontakter.
Poster
Näringslivsansvarig
Har det översiktliga ansvaret över utskottet samt ansvar över att sätta en budget vid årets början. Sitter även med i nämnden och sköter möten med företag.
Näringslivskontakter
Sköter kontakten med befintliga företag och skapar nya kontakter med nya företag som är intresserade av samarbete. Lägger fram förslag till event som företagen kan vara intresserade av.